فرش قرمز منطقه آزاد ارس پیش پای سرمایه گذاران

Date:

Share post:

دبیر فراکسیون مناطق آزاد مجلس شورای اسلامی از تاثیر مذاکرات و رایزنی در نمایشگاه چین خبرداد و گفت: مدیران منطقه آزاد ارس با درک درست از سرمایه و سرمایه گذار، فرش قرمز پیش پای سرمایه گذاران پهن کرده اند.

به گزارش واژه پیام به نقل از پول نیوز، بیست‌وسومین نمایشگاه سرمایه‌گذاری و تجارت (CIFIT) چین با حضور بیش از ۱۰۰ کشور و ۵ هزار شرکت در شهر شیامن چین برگزار شد. در این نمایشگاه مناطق آزاد کشورمان نیز حضور یافتند. با توجه به ظرفیت‌هایی که منطقه آزاد ارس در بخش‌های گوناگون دارد، شاهد حضور چشمگیر مدیران منطقه آزاد ارس در این نمایشگاه بودیم. در مذاکرات و نشست‌هایی که با سرمایه‌گذاران چینی در این نمایشگاه انجام شد، مزیت‌ها و بسته‌های جدید سرمایه‌گذاری در ارس در حوزه صنایع ساختمانی، معدنی، فلزی، نفت‌وگاز، شوینده، آرایشی و بهداشتی و انرژی برای مخاطبان هدف عرضه شد که مورد استقبال آنان قرار گرفت. صدور مجوز بی‌نام برای بسته‌های سرمایه‌گذاری ارس و کاهش روند اداری جهت آغاز سرمایه‌گذاری در کنار معافیت‌های گمرکی و مالیاتی و هزینه‌های پایین تامین انرژی و… از جمله مولفه‌هایی بود که سرمایه‌گذاران چینی را برای حضور در ارس ترغیب کرد.

در این رابطه نماینده کلیبر و خداآفرین در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه به ویژه سرمایه گذاری خارجی گفت: ظرفیت‌های اقتصادی نیاز به محرک دارند که اعتبار و نقدینگی بهترین محرک است.

حسین حاتمی با ابراز تاسف از اینکه سالهاست شاهد فرار سرمایه و سرمایه گذار از کشور هستیم گفت: کشور ما ظرفیت‌های بالقوه بسیاری دارد که نیاز است این ظرفیت‌ها از بالقوه به بالفعل تبدیل شود، اما با کمال تاسف ابزار لازم برای فعال کردن این ظرفیت‌ها وجود ندارد.

وی شرط اصلی به فعل رساندن ظرفیت‌ها را، تامین سرمایه دانست و گفت: اگر سرمایه و سرمایه گذار دلسوز زیر نظر مدیریت ایده ال به یک بخش اقتصادی وارد شود، می‌تواند باعث رونق و شکوفایی منطقه شود.

دبیر فراکسیون مناطق ازاد مجلس شورای اسلامی بزرگترین چالش کشور را کمبود و حتی نبود سرمایه دانست و گفت: نه تنها سرمایه گذاران داخلی در حال انتقال سرمایه از کشور هستند، بلکه نمی‌توانیم سرمایه گذار خارجی را به کشور جذب کنیم، به همین دلیل بسیاری از ظرفیت‌های اقتصادی کشور راکد مانده است.

وی با اعلام اینکه زون ۳ و ۴ منطقه آزاد ارس در خداآفرین قرار دارد گفت: منطقه آزاد ارس از ظرفیت‌های بسیار بالایی برخوردار است که اگر بتوانیم سرمایه مناسب را به این منطفه جذب کنیم، تحولات گسترده‌ای در منطقه آزاد و شهر‌هایی رخ می‌دهد که در حاشیه و همجواری منطقه آزاد ارس قرار دارند.

حاتمی نمایشگاه‌ها به ویژه نمایشگاه‌های خارجی را بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت‌ها و جذب سرمایه گذار دانست و گفت: خوشبختانه مدیران منطقه آزاد ارس درک درستی از بکارگیری فرصت‌ها دارند و می‌دانند که نمایشگاه تا چه اندازه می‌تواند موثر باشد، به همین دلیل شاهد حضور مدیران منطقه آزاد در نمایشگاه چین بودیم که مذاکرات خوبی برای معرفی منطقه آزاد ارس و جذب سرمایه گذاران خارجی به ویژه چینی‌ها صورت گرفته است.

وی با اعلام اینکه منطقه آزاد ارس در بخش‌های مختلف تولیدات صنعتی، کشاورزی، گردشگری و… از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است گفت: خوشبختانه در نمایشگاه چین معرفی خوبی از منطقه آزاد ارس صورت گرفت و به نظر می‌رسد بزودی شاهد به ثمر نشستن مذاکرات و دستاورد‌های مثبت حضور مدیران منطقه آزاد ارس در نمایشگاه چین باشیم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به معافیت‌های مناطق آزاد گفت: این معافیت‌ها می‌تواند برای سرمایه گذاران خارجی بسیار جذاب باشد و انگیزه لازم برای جذب سرمایه گذار را ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه کشور چین از کمبود انرژی رنج می‌برد گفت: اکنون انرژی در کشور ما بسیار ارزان است و سرمایه گذاران چینی این مهم را در نظر می‌گیرند که با توجه به معرفی این ظرفیت از سوی مدیران منطقه آزاد ارس به سرمایه گذاران چینی، می‌توانیم به حضور گسترده سرمایه گذاران چینی در منطقه آزاد ارس امیدوار باشیم.

حاتمی با تاکید بر اینکه مذاکره و رایزنی تنها بخشی از کار است گفت: اگرچه حضور مدیران منطقه آزاد ارس در چین و معرفی ظرفیت‌ها بسیار خوب بوده، اما مدیران منطقه آزاد باید کار را رها نکنند، ارتباطات را برقرار کنند و تا جذب سرمایه خارجی به منطقه آزاد ارس از هر تلاشی فروگذار نکنند.

وی با تاکید بر اینکه باید فرش قرمز زیر پای سرمایه گذار پهن کنیم تا شاهد رونق و شکوفایی اقتصاد کشور باشیم گفتَ: باید به هر شکل ممکن سرمایه گذار خارجی و داخلی را به منطقه آزاد ارس دعوت کنیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های موجود بهره بگیریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

5 × 1 =

spot_img

Related articles

ایران و روسیه در مسیر هم‌افزایی ساختمانی: تبادل مصالح، فناوری و پیمانکاری

در دنیایی که تحریم‌ها و محدودیت‌های تجاری، عرصه را بر فعالان اقتصادی تنگ می‌کنند، جمهوری اسلامی ایران و...

محصول سلامت محور nbs مدال طلای اختراعات پزشکی اروپا را در کشور رومانی کسب کرد

در راستای استقبال کشورهای مختلف ومهم جهان از فاز یک جهانی شدن محصول بی نظیر nbs، در حال...

کشور ایران از ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردار است

کشور عزیزمان را به صورت یک برند به بازارهای جهانی معرفی و قدم های جدید برای ورود به...

یادداشت علی پاك باخته گان زنجانی: درخواست از رئیس جمهور آینده

درخواست از رئیس جمهور آینده، توجه و جاری ساختن شبکه ی امن بلاکچین در همه ی شئونات فرهنگ،...