تحقق کریدور شرق به غرب با اجرای طرح جامع منطقه آزاد ماکو (+فیلم)

Date:

Share post:

مصاحبه اختصاصی حسین گروسی مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته

به گزارش واژه پیام به نقل از پول نیوز، گروسی ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و تقارن این اعیاد با روزهای برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته گفت: ما در حوزه گردشگری بنا داریم با کشورهای عضو اکو در اردیبهشت ماه یک نمایشگاه برگزار کنیم و امیدواریم علاقمندان به حوزه گردشگری شمال غرب ایران را به کشورهای عضو اکو معرفی کنیم. به این دلیل که کشور ایران جزو موسسین سازمان اکو است و ما می‌خواهیم کشورهای عضو اکو را برای همکاری‌های اقتصادی، گردشگری و دیگر زمینه‌ها مانند لجستیک و ترانزیت دعوت کنیم تا این شروعی باشد برای پروژه‌های بزرگ.

وی افزود: منطقه آزاد ماکو به عنوان نقطه اتصال قاره آسیا به قاره اروپا می‌تواند در چندین حوزه به عنوان هاب مطرح شود. ما نیز سعی مان بر این بوده است که از این مزایا استفاده کنیم و در برنامه‌ریزی‌های خود آنها را در نظر داشته باشیم. یکی از این مزایا که یک مگا پروژه نیز هست بحث لجستیک هوشمند می‌باشد، ما دهکده‌ای به مساحت ۱۸۲۰ هکتار شامل فرودگاه، راه آهن، بندر خشک، انبارها و سردخانه‌ها برای منطقه آزاد ماکو تدارک دیده‌ایم تا این منطقه آزاد بتواند به عنوان کریدور شرق به غرب عمل کند.

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو درباره موضوع امنیت غذایی گفت: موضوع دومی که باید به آن اشاره کنم و جزو پروژه‌های بزرگ است بحث امنیت غذایی است و به همین منظور بزرگترین باغ مدرن و هوشمند گردو و پسته به مساحت ۲۰۹۰ هکتار در منطقه آزاد ماکو احداث شد و این افتخار را دارم که اعلام کنم که این پروژه در نوع خود دومین در جهان و اولین در غرب آسیا است.

وی همچنین با اشاره به موقعیت جغرافیایی منطقه آزاد ماکو عنوان کرد: موضوع سوم هم که باید به آن اشاره شود تفاهم نامه‌ای است که با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور جناب آقای دکتر دهقانی فیروزآبادی منعقد کردیم مبنی بر احداث اولین شهرک اقتصاد دانش بنیان با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در منطقه آزاد ماکو تا بتوانیم صنایعی که به تجاری سازی رسیده‌اند و فناور هستند در این شهرک جای بدهیم تا این صنایع بتوانند صادرات خود را آغاز کنند.

همچنین ما در حوزه گردشگری تفاهم‌نامه‌ای را با شرکت هواپیمایی ماهان منعقد کردیم که گردشگری ترکیبی را میان کشورهای مختلف و منطقه آزاد ماکو را داشته باشیم و گردشگرانی که به این حوزه سرزمینی می‌آیند بتوانند از منطقه آزاد ماکو به کشورهای مختلف منطقه اوراسیا و کشورهای اروپایی سفر کنند. در کل این پروژه‌ها مهم‌ترین حوزه‌هایی بودند که در طرح جامع منطقه آزاد ماکو تصویب شدند.

گفتنی است هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری تهران در فضایی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و در ۲۰ سالن از ۲۳ الی ۲۶ بهمن با حضور 12 کشور خارجی در محل دائمی نمایشگاه‌های تهران برگزار می‌شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

1 × 2 =

spot_img

Related articles

زنجیر قوانین خلق الساعه بر پای جهش تولید

مدیرعامل منطقه آزاد ماکو در دیدار با تولیدکنندگان از قوانین خلق الساعه در بحران سازی مسیر تولید بشدت...

نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی ایران برگزار می‌شود

ششمین نمایشگاه توانمندی‌های صادراتی جمهوری اسلامی ایران (iran expo 2024) برگزار خواهد شد. به گزارش واژه پیام به نقل از...

تسلیت مدیر حوزه‌های علمیه کشور خطاب به منتخب مردم تهران

مدیر حوزه‌های علمیه کشور در پیامی درگذشت ام الزوجه منوچهر متکی را تسلیت گفت. به گزارش واژه پیام به نقل...

عرض اندام بانک صادرات ایران مقابل وزیر اقتصاد

مدیرعامل بانک صادرات ایران دستاورد‌های سال گذشته و اهداف سال جاری را در همایش سالانه ارزیابی عملکرد در...